Байгалийн энэ гайхалтай хэсгийг үзнэ үү. "Энэ гайхамшигт байгаль" хэсгийн "Тестүүд" (3-р анги, дэлхийн эргэн тойронд) сэдвээр дэлхий даяар илтгэл тавив.

                              бусад илтгэлүүдийн хураангуй

"3-р ангийн хичээлээс гадуурх дасгалууд" - Биеийн булчин, үеийг сунгах дасгалууд. Чичиргээн. Иван Федоров. Дэлхий дээр хамгийн олон шувуу байдаг. Бархасвадь гариг Газрын тос Бар Шүүх Хөгжмийн ертөнцөд. Бобслед Уран зураг Оперетта. Мэргэн. Архитекторууд. Хатагтай Энэ мужийн эзэн хаан Наполеон байв. Зургийн яг хуулбар. Антилоп. Нэрс Хоккейн тэмцээн. Үсрэлт Мөнгөн ус. Дэлхийн хэдэн настай вэ? Тэмцээнийг сонирхогчид. Дани улс Акул Гранд төгөлдөр хуур.

"Голын эх үүсвэр" - Байгалийн усны урсгал. Үгийн утга. Гол нь жижиг булгаас эхэлдэг. Байгаль. Сурах бичигтэй ажиллах. Цөөрөм Асуултанд хариулна уу. Хавар Ориоле. "Волга" гэсэн үг. Шалгах. Ижил мөрний эх сурвалж руу аялах. Усны газар. Их Оросын гол. Гол нь ууланд төрдөг. Тосгон Та юу гэж бодож байгаагаа надад хэлээч. Голын төрөлт.

"Дэлхийн ус" - Челябинск мужийн нуурууд. Гурван муж усны. Хотын дурсгалт газрууд. Бүх ургамал, амьтан, хүмүүсийг тэжээх, хөргөхөд ус хэрэгтэй. Зюраткул нуур. Прага Стобашная. Усан оргилуур дуулж байна. Хоол тэжээлгүй сайн хооллодог нохой 100 хоног амьдрах боломжтой. Зураг дээр Прага. Санамж Банное нуур. Ус хамгаалах ёстой. Хүний биед агуулагдах усны хэмжээ. Шидэт Прага. Усанд анхаарал тавих хэрэгтэй. Усны өмч. Том Кисечаг.

"Адигеа" - Черкассууд ба Оросууд гэсэн хоёр ард түмэн нь орчин үеийн дүр төрхийг бий болгодог. Бүгд Найрамдах Адыгеагийн нийслэл нь Майкоп юм. Черкассуудын өвөг дээдэс (орчин үеийн Адигей, Кабардийнчууд, Черкассчууд). Адыгей үндэстэн. Сайн хөршүүд. Адыгея Бүгд Найрамдах Улс нь үзэсгэлэнтэй хойд налуу дээр байрладаг. Адигаагийн тэмдэг. Дээл. Адыг Алтан Орд руу захирч байв. Тус нутаг дэвсгэр нь 7.8 мянган хавтгай дөрвөлжин км, хүн ам нь 450 мянга.

"Дэлхийн хөрс" - Хөрсийг анхаарч үзээрэй. Хөрсний сантиметр. Экосистем дэх хөрсний үүрэг. Хэт их үг. Хөрс нь юу вэ. Үржил шим. Кроссворд. Хөрсний төрөл. Хөрс Чернозем. Хөрс үүсэх. Чувашийн хөрс. Ургамал хөрсөнд ургадаг. Кроссворд эндүүрлийг шийдээрэй. Хөрс бол экосистемийн чухал хэсэг юм. Экосистемийн хамгийн чухал хэсэг. Хөрсний шинж чанар

Benelux бол дэлхий дээрх цорын ганц хөвөгч зах юм. Өгүүлбэрээ гүйцээ: Нийслэл мөн муж гэж нэрлэдэг ... Цэцэг нь Нидерландын бэлгэдэл юм. Брюссель Голландад олон салхин тээрэм байдаг. Туг, дээл. Засах даалгавар. Амьтны хүрээлэнд орох. Нийслэл нь Амстердам юм. Люксембург дахь талбай. Нидерландад Голландын бяслаг өөр өөр сортуудыг гаргадаг. Бенилюксийг аль улсууд бүрдүүлдэг вэ? Нидерланд (Голланд).

Зорилго:

  1. Хүнийг байгальд хэрхэн нөлөөлж буй талаар сурагчдад танилцуулах.
  2. Байгалийг хайрлах хайрыг дээшлүүл.
  3. Байгалийн үзэсгэлэнт байгалийг үзэх, мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх, янз бүрийн үзэгдлийг ажиглаж, харьцуулж, дүн шинжилгээ хийж сурах.
  4. Бие махбодь, сэтгэл санаагаараа эрүүл байхыг сурч, байгалийн хуульд заасны дагуу мэдлэг, ур чадвараа ашиглан эрүүл мэндээ бий болгохыг хичээ. оршихуйн хууль.
  5. Хүүхдүүдэд эрүүл мэндээ бэхжүүлэх, бие бялдрын чадвараа хөгжүүлэх хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Эмнэлгийн зөвлөгөө", "Мэргэжилтнүүд" гэсэн бичээс бүхий хавтангууд;
  - "Ойн эмнэлэг" гэсэн тэмдэг

Картууд "оношлох";
  - "тэмдэг" зураг;
  - "Хусан", "Эл", "Эрвээхэй", "Хөндийн сараана" ойн зурагтай толгойн хошуу;
  - Бичлэг бүхий CD (ойн горхи, шувууны дуу хоолой);
  - проектор.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сэдвийн болон хичээлийн зорилгын талаар нийтлэх.

Өнөөдөр хичээл дээр бид байгаль, хүн хоёрын хооронд ойр дотно харилцаа байгааг дахин нэг харах болно.

Байгаль дахь зан үйлийн дүрмийг давтаж, бидний тусламж хэрэгтэй байгаа хүмүүст туслахаас гадна эрүүл мэндээ бэхжүүлэх болно.

Манай хичээлийн уриа:

Би эрүүл мэндээ хадгалах болно
   Би өөртөө туслах болно!

Хүн эрүүл байхын тулд юу хийх ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт)
  - Эрүүл хүн ямар байх ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт)
  - Одоо бид тоглох болно.

Хэрэв би эрүүл хүнийг дүрсэлж хэлэх юм бол та алга ташиж, үгүй ​​бол хөлөө дараад:

царайлаг, зөөлөн, өө сэвгүй, туранхай, туранхай, царайлаг, цайвар, сарнай, өөх тос.

Сайн байна! Энэ нь зөв, гэхдээ бид зөвхөн бие махбодийн төдийгүй оюун санааны хувьд эрүүл чийрэг хүнийг л нэрлэж болно.
  - Сүнслэг эрүүл хүн гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ бол өөртэйгөө, бусадтайгаа, байгальтайгаа эв найртай (зохицон) амьдардаг, бага наснаасаа л хүмүүс, амьдралыг хайрлаж, үзэсгэлэнтэйг нь харж, бүх үзэсгэлэнтэйг үнэлж, анхаарал тавьж сурдаг хүн юм.

2. "Сэтгэлийн Etude of Minute" минутыг сайжруулах.

Бидэнд эрүүл мэндийг бэлэглэдэг Байгалийн эмч нарыг урьж байна.

Гараа алгаа дээшээ доошоо хэвтээ байрлуулж, чанга чанга хэлээрэй: "Дэлхийд мэндчилж байна!"
Гараа урд нь гараа сунган, "Танд мэндчилж байна, Ус!"
  Тохойгоо тохойгоороо алгаа мөрөө өргөж, тэнгэрт эргүүлээд: "Танд мэндчилж байна, Агаар!"
  Гараа дээшээ алгаа дээш өргөж: "Танд мэндчилж байна, Нар минь!"

Өвлийн эхний сар дуусах гэж байна - 12-р сар. Жилийн аль ч цаг үе нь бидэнд байгальтай гайхалтай уулзалт, ойтой мартагдашгүй уулзалт өгдөг.

Багш шүлэг уншдаг (байгалийн зурагтай слайд)

Бид жилийн аль ч үед ойд дуртай.
   Бид голуудын удаан яриаг сонсдог.
   Энэ бүхнийг байгаль гэж нэрлэдэг.
   Түүнийг үргэлж халамжилцгаая!

Chamomile нарны гэрлийн нугад
   Дэлхий дээр амьдрал илүү гэрэлтдэг.

   Байгальтай найзууд байцгаая.

Тэнгэрээс нисэх, хонх дуугарах.
   Манангийн утаанд үүр цайх нь.
   Энэ бүхнийг байгаль гэж нэрлэдэг.
   Түүний зүрх сэтгэлийг түүнд өгье.

Баярын мэндэлсэн вальс зун салхитай бүжиглэв.
   Оройн од цонхоор сэгсэрнэ.
   Байгал үүнийг бүгдийг дууддаг
   Түүнийг үргэлж хайрлацгаая!

Өвлийн ой ямар сайхан болохыг хараарай! (проектор дээрх өвлийн ойн зураг)

Тэрээр биднийг зөвхөн гоо үзэсгэлэнтэй төдийгүй бас нууцлаг байдлаар татдаг.

Оросын яруу найрагч Федор Тючев өвлийн ойг хэрхэн дүрсэлсэнийг сонсоорой. Тэр гайхалтай үгсийг юу олж авдаг.

Илбэчин өвөл
  Талхтай, ойн зогсоол -
  Цасан хунгарын тавцан дор
  Хөдөлгөөнгүй хэлгүй
  Тэр гайхамшигтай амьдралаар гэрэлтдэг.
  Ой бүр өөр өөрийн хөгжимтэй, өөр өөрийн дуу хоолойтой.

3. Физик. Хэдхэн минут л

Алгаа харуулаач. Тэднийг хүчтэй, дулаахан гараараа үрж, нүдээ ань

Ойн хөгжим сонс.
  "Одоо алгаа татаад нүдээ нэг, хоёр, гурав нээ ..."

"Ойн эмнэлэг" гэсэн самбар дээр гарын үсэг зурна уу

Бид тантай ойд, эс тэгвээс "Ойн эмнэлэг" (амьтдын эмнэлэг) -д дууслаа

4. “Ойн эмнэлэг” дүрд тоглох тоглоом.

Одоо бид бүлэгт хуваагдлаа: (4 бүлэг)

1-р бүлэг: "Эмнэлгийн зөвшилцөл" (өвчний оношийг тогтоох, эмчилгээний аргыг тодорхойлох эмч нарын уулзалт);
  2 бүлэг: "Зураач";
  3-р бүлэг: "Мэргэжилтнүүд" (дүгнэлт гаргаж байгаа мэргэжилтнүүд);
  4-р бүлэг: "Ойн оршин суугчид";

Ажлын ширээн дээрээ юу байх ёстойг шалгана уу.

шинжээчид "оношлох" карттай;
  зураачид нь "тэмдэг" зурагтай;
  мэргэжилтнүүд "тэмдэг", эмчийн үнэмлэхийг "оношлох" оношийг RECIPE-д буулгах зорилгоор скотч туузаар хийсэн;

Өвчтөний хүлээн авалт одоо эхэлнэ.

Тэд тус бүрээр эмч нар "онош" -ийг тогтоож, эдгээр картуудыг зураачдад өгөх болно.

Зураачид оношлогооны агуулгын дагуу нөхцөлт схемийг зурж, энэ бүгдийг мэргэжилтнүүдэд өгдөг.

Мэргэжилтнүүд бүгдийг нь "жор" (самбар дээрх цаасан дээр зурах) -аар шалгаж, холбогдох зураглал, оношлогоо хийж, ойн оршин суугчид сэргэх болно. Зөвхөн та маш болгоомжтой, анхааралтай ажиллах хэрэгтэй, учир нь эмчилгээ нь маш ноцтой асуудал юм.

Бид анхны өвчтөнийг урьж байна - гацуур (багш гацуураа орхидог) түүнд текст бүхий картыг гартаа өгдөг.

"Эл" уншдаг - гомдол гаргахад:

Би бол ой дахь хамгийн золгүй мод юм! Хүмүүс миний үсэрхэг анхилуун мөчрүүдэд их дуртай. Тэднийг салгах гэж хичээдэг. Миний мөчрүүд уян хатан байдаг, даруй нээгддэггүй. Үгүй шүү! Хүмүүс бүгдээрээ тэдгээрийг задлах, холтосоор нь таслах, хэд хэдэн удаа салгахыг хичээдэг. Хэрэв тэд ямар их зовлонтой болохыг мэдсэн бол!

Гэхдээ шинэ жилийн баярын өмнөхөн өвөл миний хувьд бүр ч муу. Жил бүр би хурц үзүүр эсвэл сүхээс үхлээ хүлээж байна. Хүмүүс, таны харж байгаагаар амралтаа сэвсгэр зул сарын гацуур модоор чимэглэхийг хүсч байна. Тэд биднийг энэ баярын өдөр үхэж байна гэж бодохгүй байна.

Бид танд туслах болно, гацуур!

(Эмч нар "оношлох" картыг сонгоно

Модны мөчрүүдийг бүү хугал!
  - Шинэ жилийн баяраар хиймэл зул сарын гацуур модыг чимэглэх нь дээр.

уран бүтээлчид "тэмдэг" зургаа авах бөгөөд мэргэжилтнүүд үүнийг RECIPE-д хадгална - гацуур сэргээнэ).

Хүлээн авах хажууд урьж байна - хус.

Надад туслаач, эрхэм эмч нар аа! Хавар болгон хүмүүс ойд ирж, миний холтосыг хурц хутгаар зүсдэг. Би шаналлаар чичирч байна. Миний шүүс шархнаас урсдаг. Би суларч байна, салхинд хүчтэй зогсож байна. Мөн шарх, янз бүрийн модны өвчний бактерийг авахыг хичээ.

Мэдээжийн хэрэг, бид танд туслах болно, хус!

Модны холтосыг бүү огтол.

уран бүтээлчид "тэмдэг" зурж, шинжээчид үүнийг RECIPE-д наалдаж өгдөг - хус сэргэж байна).

Ой дундуур явж байхдаа нарийхан хус модыг олж харав.

Тэд танд сайхан хэв маягийг сануулахгүй юу?
  - Бие биенээ хараарай, чи нуруугаа зөв барьж байна уу?

5. Эрүүл мэндийн цаг.

"Мод" дасгал (хөдөлгөөнд зориулж)

Ширээн дээр зогсож байна.

Хөлөө хооронд нь тавиад, хөл нь шалан дээр хэвтэж, доошоо, шулуун. Чимээгүй амьсгал аваад амьсгалаа гаргаад зөөлөн гараа дээшлүүл. Алгаа, хуруугаа хооронд нь барь. Бүгдийг нь бос. Дээш татахад хүчтэй, хүчтэй модыг төсөөлөөд үз дээ. Өндөр, нарийхан их бие нь наранд гардаг. Мод шиг организм хүч чадал, эрч хүчээр асгардаг (15-20 секунд шаардагдана) Гараа дүрээд тайвшир.

“Эрвээхэй” гарч ирнэ.

Гуйя, эрвээхэй, дамжуулж үзээрэй!

Би бол хөнгөн жигүүр эрвээхэй. Ойн захаар тойрон нисч, цэцэгнээс чихэрлэг ширийг цуглуулж, уралдааныг үргэлжлүүлэхэд нь тоос соруулж өгөх нь миний хувьд хөгжилтэй. Гэхдээ эгч нартайгаа хамт хүүхдүүд ойн захад гарч ирвэл би түгшүүрт цохилдог. Тэд ямар ч хамаагүй өртөгтэй байж биднийг барихыг хичээдэг. Бид тэдний төлөө юу хийдэг вэ? Хатуу хуруугаараа зөөлөн зөөлөн далавч хүүхдүүдээ үрчлээтүүлж, тэднээс тод масштабтай шүршүүрт оруулж, хөл, антенаар биднийг татдаг. Дараа нь зарим нь суллагдана. Гэхдээ тэд үйрмэг далавчаар үхэж байгаа тул нөхөхөө больсон. Бусад хүмүүсийг гэр лүүгээ авч яваад цуглуулга хийдэг ...

Мэдээжийн хэрэг, бид танд туслах болно, эрвээхэй!

(Эмч нар "оношлох" картыг сонгоно уу.

Та эрвээхэйг барьж чадахгүй!

уран бүтээлчид "тэмдэг" загварыг сонгодог бөгөөд мэргэжилтнүүд үүнийг RECIPE-д наалдуулдаг - эрвээхэй сэргэж байна).

Сүүлчийн өвчтөн - сараана, дамжина!

Би үзэсгэлэнтэй цэцэг бөгөөд маш анхилуун үнэртэй. Үүнээс болж миний бүх зовлон зүдгүүрүүд. Биднийг ямар ч бүртгэлгүй нулимс унага. Баглаа зараад гэртээ тавь. Хэрэв бидний суурьгүй, үндэслэг ишгүй, хүчгүй бол хатсан усанд зогсох юм бол бидний гоо үзэсгэлэн, үнэр хэр удаан үргэлжлэх вэ? Тахир, нойтон, уйтгартай газар хүмүүсээс нуугдахыг би маш их хичээдэг. Гэхдээ тэд тэндээс олно гэж айж байна. Гэхдээ хөндийн сараана цэцгүүд эмийн ургамал шиг бидэнд ямар их ашиг тустай вэ! Хүн энэ тухай бодохыг хүсэхгүй байна.

Бид танд туслах болно, хөндийн сараана!

(Эмч нар "оношлох" картыг сонгоно уу.

Та цөөн тооны газар эмийн ургамал цуглуулж чадахгүй. Ургамлын нэг хэсэг нь байгальд үлдэх ёстой.

уран бүтээлчид зураг зурахдаа "тэмдэг" -ийг авдаг бөгөөд мэргэжилтнүүд үүнийг RECIPE-д наалдуулдаг - хөндийн сараана сэргэж байна).

6. Амьсгалах дасгал.

(ойд хүйтэн салхи үлээв)

Хамараар амьсгалж, хүйтэн агаараар амаараа дамжуулж, уруулаа хоолой руу хийнэ

(ойд халуун дулаан салхи байв)

Хамараараа амьсгалаад амаа "ха-а" гэж гараараа дулаацуулж байгаа мэт амьсгална. (2 удаа)

"Цэцэг үнэртэх" Гурван богинохон санаа, амаараа жигд амьсгалж буй байдал. (4 удаа)

7. Хичээлийг дүгнэх.

Бид ойн бүх оршин суугчдыг эмчилсэн. Эрхэм хүндэт эмч, зураач, мэргэжилтнүүдэд баярлалаа.
  - Хараач, манай эмнэлэгт ямар жор гарч ирэв.
  - Залуус аа, хэн байгалиа хамгаалах ёстой вэ? Ойн хүмүүс хэнд гомдоллодог вэ?
  - Түүнийг хэн, ойн хүмүүс эсвэл оршин суугчид илүү тохирохыг бод.
  - Яагаад?
  - Хэрэв та энэ жорыг дагаж мөрдвөл байгалийг эмчлэх боломжтой юу? (хүүхдийн хариулт)

Байгаль нь эрүүл байх болно, бид эрүүл байх болно. Хүн бол байгалийн нэг хэсэг бөгөөд байгальтай харилцдаг, хүн хүч чадал, эрч хүч, эрүүл мэндээсээ авдаг. Хичээлийн үгсийг бид олон удаа давтаж: хүн, ой, ойн амьтад, мод, цэцэг, байгаль ...

"Байгаль" гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)
  - Яруу найрагчид Оросын мөн чанарыг хэрхэн ярьдагийг сонсоорой (бэлтгэсэн оюутан шүлэг уншдаг)

Байгаль бол бидний амьдардаг байшин юм
   Тэнд ойд дуу чимээ гарч, голууд урсаж,
   Цэнхэр нуман хаалганы дор, алтан гэрлийн доор,
   Бид энэ байшинд үүрд мөнх амьдрахыг хүсч байна.

Бүх хүмүүс "Байгалийн найз нөхдийн журам" -ыг өгсөн болно.

“Байгалийн найз нөхдийн дүрэм”

Байгаль дээр байгаа болохоор бид цэцгийн баглаа хийх ургамал урахгүй.

Бид зөвхөн хүний ​​ургадаг ургамлаас цэцгийн баглаа хийх болно.

Бид эмийн ургамлыг зөвхөн маш олон газарт цуглуулдаг. Ургамлын нэг хэсэг нь байгальд үлдэх ёстой.
  - Ойд бид ургамал гишгэж үхэхгүйн тулд зам дагуу алхахыг хичээх болно.
  - Бид өвлийн улиралд шувууг тэжээх бөгөөд хавар ахмад настны тусламжтайгаар тэдэнд зориулж байшин барих болно.
  - Бид гэртээ эрүүл дэгдээхэй, бамбарууш барьж авдаггүй.

Байгалийн хувьд насанд хүрсэн амьтад тэдэнд анхаарал тавих болно.

Слайд 1

ДЭЛХИЙН ТҮҮХ.

"Энэ гайхалтай шинж чанар."

Слайд 2

Амьтдыг бүлэгт хуваа.

загас шувуу араатан

Слайд 3

Малын тэжээл өгөх зуршилд аль бүлэгт хамаарах вэ? Амьтан

махчин ургамал, хорхой шавьж устгах омни

Слайд 4

2. Амьтдыг хоол тэжээлийн төрлөөр нь бүлэглэх.

ЛИЗАЦИЙН ЛИЗА ФОКС ХАРАГДАХГҮЙ

Слайд 5

Хүнсний гинжин холбоосыг зөв дарааллаар нь байрлуул. Ямаа - Мод - Чоно торгон хорхой - Шувууд - Окс хулгана - Мод - Мэргэн, Бадга.

Слайд 6

Амьтны хамгаалалт.

Манай голын оршин суугчид - хэн бэ?

Слайд 7

Голын гоо сайхан.

Оттер - махчин амьтан, удам угсаас гаралтай. Биеийн урт 55-95см, биеийн жин 6кг. Бие нь уртассан, уян зөөлөн. Хөл нь богино, хурууны хооронд усан мембран байдаг. Энэ нь загасаар хооллодог. Өдөрт нэг кг хүртэл иддэг. Бараг ганцаараа амьдардаг, дундаж наслалт 15 жил. Хулан нь саарал үстэй хучигдсан 2-3 сохор гөлөгнүүдийг төрүүлдэг. Уснаас байшин руу орох хаалга.

Слайд 8

ХОНОГИЙН ХҮЧ.

Beaver - мэрэгч амьтдын гарал үүслээс. Биеийн урт 80-100см, жин 10 кг хүртэл. Молярууд өндөр, үндэсгүй, байнга ургадаг. Биеийн тохой, богино хөлтэй, хуруунуудын хоорондох усан сэлэлт. Арын үе мөчний хоёр дахь хуруун дээр сарвуу нь сэрээтэй, минжнийхэн үслэг эдлэлээ түүнтэй хамт самнадаг. Сэлүүр сүүл нь тэгшлэв. Минж бол үнэт үслэг амьтан юм. Хөвсөөс эхлэн малгайн хувьд онцгой үнэт эсгий хийсэн. Cubs нь хараатай төрсөн, ноосоор хучигдсан, тэр ч байтугай гурав дахь өдөр нь усанд сэлдэг. Гэр бүлд 3-5 минутаас дээш минж хийдэг. Байгалийн хувьд 20-23 жил амьдардаг. Минж бол барилгачин. Далан барих нь түүний гол ажил юм.

Слайд 9

ОРНУУД - ОДАТРА.

Хагас усан мэрэгч амьтан. Биеийн урт 35 см хүртэл, сүүл нь 28 см хүртэл. Үслэгийг хүрэн хүрэнээс улаан хүртэл хүрдэг. Зөвхөн усан сангийн эрэг дээр, зэгс, рогозигийн дунд амьдардаг. Нүхэнд байрлах тавиуруудыг ухаж, хаалга нь түүний түвшнээс доогуур байгаа усны зузаантай нээгдсэн байв. Мушкатууд саваа, өвс ургамал зэргээс урц барьдаг. Урцын өндөр 1м. Өвлийн улиралд амьтад мөсөн дор нүүж, усанд шумбаж, усанд сэлэх чадвар сайтай байдаг. Усанд орохдоо тэд 12 минутын турш амьсгалаа барьж чаддаг. Бараг бүх жилийн турш хуулбарлаж, 3-4 литрийн багтаамжтай. Бүрэн дунд 3-4 шоо хүртэл.

Слайд 10

Ердийн нугас.

Хонины урт 28-аас 140 см, жин нь 100 гр-аас 4 кг хүртэл байдаг. Далавчны өргөн нь 180 см. Хоолны үндэс нь усан амьтад юм.Тэр том гөрөө нь усанд эргэлддэг, эсвэл хушуугаар нь гайхан олдог. Тэд залуу усны яст мэлхий, могой, усны хөндийг даван туулдаг. Мод нь эрчүүдийг мөчирнөөс гаргаж авдаг. 4-7 хөх эсвэл ногоон өндөглөдөг. Янз бүрийн насны зээ нар.

Слайд 11

ХӨДӨЛГӨӨНИЙ ДЭЭ.

Богино хүзүүтэй дунд зэргийн хэмжээтэй шувууд. Plumage өнгө нь харилцан адилгүй байв. Тэрээр усанд амьдардаг, сайн сэлдэг, учир нь түүний хуруунууд нь усан мембранаар холбогдсон байдаг. Тэжээл нь хушуугаар дамждаг. Газар дээр жаахан дэвсгэр ордог.

Слайд 12

ТУРШЛАГА _ ХЯНАЛТ.

Яст мэлхий бол богино мөчир дээр хөдөлж буй мөлхөгч зүйл юм. Яст мэлхийн өвөрмөц онцлог нь ясны бүрхүүл юм. Цэвэр усны яст мэлхий загас, хоёр нутагтан загас иддэг. Хоол хүнсгүй хэдэн сар үлдэж магадгүй юм. Өндөг нь газар дээр тавьдаг.

Гарчиг: "" Энэ гайхалтай шинж чанар! "Хэсгийн хураангуй

Хичээлийн зорилго:

1. Боловсрол:

Дэлхий ертөнцийг бүхэлд нь харах,

"Энэ гайхалтай шинж чанар" хэсэгт хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, давтах.

2. Хөгжиж буй:

Харьцуулах, ангилах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх гэх мэт сэтгэцийн үйл ажиллагааны ийм аргыг боловсруулах;

Логик сэтгэлгээ, маргах чадварыг хөгжүүлэх.

Өсөх:

Байгаль орчноо хайрлах, түүнийг хайрлах,

Хамтран ажиллах, бие биедээ харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Даалгавар:

- хүүхдийн ертөнцийн үзэл бодлыг өргөжүүлэх;

- боловсролын үйл явцыг сурагчдын бие даасан сэтгэл зүйн онцлогийг харгалзан боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах үндсэн шаардлагад нийцсэн арга, арга, хэлбэр, хандлагаар дамжуулан боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах.

- аман болон бичгийн олон янзын чадварыг хөгжүүлэх;

Камарадери ба харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Орг. мөчийг.

2. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг тодорхойлох.

Үг нэмж манай хичээлийн сэдвийг мэдэж аваарай.

Хүндэт найз минь,

Эргэн тойрон юу вэ?

Тэнгэр нь цэнхэр,

Нар алтан гэрэлтдэг

Салхины навч тоглож байна

Тэнгэрт үүл нисэв.

Талбай, гол, зүлэг

Уул, агаар, хөрс,

Шувууд, араатан амьтад, ой мод

Аянга, манан, шүүдэр.

Хүн ба цаг хугацаа

Энэ бүхэн эргэн тойронд байгаа ... (Байгаль)

Бид ямар хэсгийг судалсан бэ? (Энэ гайхалтай шинж чанар!)(Слайд 1)

Өнөөдөр хичээл дээр бид судалж үзсэн бүх зүйлээ нэгтгэн, давтаж, хичээлээ хурлын хэлбэрээр явуулна. Би туслахуудтай болно - шинжээчдийн бүлэг. Тэд мессеж бэлдсэн. Та тэдний яриаг анхааралтай сонсож, дараа нь асуултанд хариулаарай. Тус бүр 2 асуулт асууна. Та хариултуудыг хуудсан дээр бичнэ.

3. Сэдэв дээр ажиллах

Ан амьтдыг судалдаг шинжлэх ухааны нэр юу вэ? (Биологи)

Амьд биетүүд ба тэдгээрийн хүрээлэн буй орчны уялдаа холбоог судалдаг шинжлэх ухааны нэр юу вэ? (Экологи)

Шинжээчдийн бүлэг (2 асуулт)

1. Амьтны олон янз байдал. (Корнеев В.)

2. Ургамлын олон төрөл. (Симакова П)

3. Мөөгний тухай (В. Чернышов)

4. Улаан номны амьтад. (Прокопчук Н.)

5. Улаан номны ургамал (Хачиев Т)

4. Бүлгээр хуваарилах.

Одоо оньсого тааварлаарай.

1. Хамараар дамжин цээж рүү орно

Буцах үйл явц нь үргэлжлэх болно.

Тэр үл үзэгдэх, бас харагддаг

Үүнгүйгээр бид амьдарч чадахгүй. (Агаарын)

2. Тэнгис, голууд амьдардаг бөгөөд

Гэхдээ ихэнхдээ тэнгэрийн дээгүүр нисдэг.

Тэр их ядарч байна,

Газар дээр дахин унана. (Ус)

Бид юугүйгээр амьдрах вэ? (Ус, агааргүй)слайд 2.

Одоо баг бүр даалгавраа хүлээн авна.

1) Ус ба агаарын шинж чанар. (Цэнхэр дугтуй)

1. Агаарын шинж чанарыг жагсаа. (Тунгалаг, өнгөгүй, үнэргүй, халах үед томорч, хөргөх үед багасаж, дулаан бага зарцуулдаг.)

2. Усны шинж чанарыг жагсаа. (Тунгалаг, өнгөгүй шингэн, үнэргүй. Халаалтыг нэмэгдүүлж, хөргөлтийг багасгадаг. Ус нь олон бодисыг уусгана.)

- Бүлгийн төлөөлөгч хариултыг уншиж танилцуулав.

2) Илүүдэлийг хасах. (шар дугтуй)

    Алимны мод, наранцэцэг далайн бургас, астер, сарнай.

    Нарс, гацуур, гацуур, шинэс, линден модхуш

3) Илүүдэл хасагдах (ногоон дугтуй)

Дараах үгийг уншина уу:

Заан, нохой, аалз, хан боргоцой, ой мод. (Слайд 3)

Нэмэлт үгийг олоорой. (Хан боргоцой)

4) Текст нэмэх. Алга болсон үгийг оруулна уу. (ягаан дугтуй)

Бүх амьтад үржиж үрждэг. Гэхдээ бүлэг болгон энэ нь өөр өөрийнхөөрөө явагддаг. Одоо баг бүр танд зөв үг оруулах шаардлагатай карт авах болно. Энэ нь амьтдын хөгжилтэй холбоотой юм.

1. Өндөгнээс шавьж _____________, шувуунд _______________ гарч ирдэг.

2. Загасны өндөгнөөс _______________ нь өндөгнөөс гардаг бөгөөд мэлхий, хуруунд ________________. 3. Араатнууд ____________ төрүүлж, тэднийг _______________ тэжээдэг.

5. Үр дүнгийн хичээл.

- Таны хийж чадах гол дүгнэлт юу вэ? Хүн юуг үргэлж санаж байх ёстой вэ?

Таныг сонсоно уу. Мөн бүх хүмүүст

1. Та хундыг буудсан гэж үзсэн үү?

Тэд хэрхэн унасаныг та харсан уу?

Хэрэв шувууд мэддэг байсан бол надад хэлээч

Хэрэв тэд ойлгосон бол

Тэдний нислэг бол салах ёс гүйцэтгэнэ

Тэд өглөө үүрээр хүмүүс буудна

Надад хэл дээ, тэд нисэхгүй гэж үү?

2. Магадгүй, би мэдэж байсан ч байж магадгүй юм

Би ойлгосон байсан ч хамаагүй

Дээш нь дээш үлдэх болно.

Эцсийн эцэст, тэнгэр бол тэдний элемент!

Эцсийн эцэст, тэнгэр бол тэдний эрх чөлөө!

Эцсийн эцэст, тэнгэр - энэ бол тэдний бүх амьдрал!

3. Тэнгэрт - сүрэг тогоруу.

Газар дээрх дээгүүр гунигтай зүйл эргэлдэж байна.

Дэлхий ... түүнд юу тохиолдсоныг хэлээч,

Шувууд түүн дээр хэзээ дуугүй байх вэ?

4.Тэгвэл тэнгэр үхэх байсан.

Хоосон нугад чимээгүй болж,

Талхны чих ч байж магадгүй

Тэд хээр талдаа чих зүүхгүй.

Талбайд та нар таарахгүй,

Хар сүрэг сүрэг.

5. Би ийм ертөнцийг хүсэхгүй байна

Бүх зүйл маш саарал бол бүх зүйл гунигтай байдаг ...

Сэрээд л, чичрээд бай, хүн.

Таны нас дэлхий дээр тийм ч удаан биш.

Бид явсны дараа яах вэ?

Энд бид юу алдаршуулж байна вэ?

Үүрээр үхсэн шувуу?

Хар ой шатаж байна уу?

Маш том хог хаясан уу?

Эсвэл уур амьсгал ууртай юу?

Иле жижиг голтой хэрүүлтэй юу?

Өвс ногоо тариалсан уу?

6. Санаж бай, эр хүн!

Та байгальд өртэй

Насыг тань сайхан өнгөрүүлээрэй

Нугад анхилуун үнэртэй өвс.

Шувууд их хөгжилтэй, хөгжилтэй,

Мөн хаврын чимээ шуугиан

Мөрний нарийн хэсгүүд,

Нүдэн цэцгийн цэнхэр нүд,

Ургамлын гаралтай шинэ үнэр

Шуугиан, царс модоор бүрхсэн ой ...

IV.Хичээлийн үр дүн.

-   Өнөөдөр хичээл дээр юу давтаж, хураангуйлав?

Бид ямар сэдвүүдийг давтав?

"Байгалийн талаархи туршлагатай хүмүүс" дипломын танилцуулга.

MSCU "28-р дунд сургууль"

Нээлттэй хичээл

ЗӨВЛӨГӨӨ ХОЛБОГДОХГҮЙ

ДЭЛХИЙН ТҮҮХ

3 "А" анги

Бэлтгэж, явуулсан

Янковская О.Г.

  • Сургалтын танилцуулга
  • Дэлхий даяар
  • 3 кл.
  • 17.06.2018

"Бидний эргэн тойрон дахь дэлхий, 3-р анги, Плешаков Андрей Анатольевич (UMK" ОХУ-ын сургууль ") сурах бичигт интерактив туршилт хийсэн. Танилцуулгыг ашиглахдаа ашигласан: Интернэт нөөц: https://yandex.ru/images/search?tex - зураг. Уран зохиол: Бидний эргэн тойрон дахь дэлхий. 3-р анги: Тестийн материалууд / Э. Асуултуудыг хөтөлбөрийн шаардлага, насны онцлог шинжийн дагуу эмхэтгэсэн болно. Зөв хариултыг тэмдэглэх хэрэгтэй. Дууссаны дараа үнэлгээг автоматаар өгөх болно. Туршилт нь судлагдсан материалыг давтахад тустай болно. Хоёрдахь хэсэгт "Энэ гайхалтай шинж чанар" - "Бие, бодис, бөөм" "Бодисын олон талт байдал" "Агаар ба түүний хамгаалалт "" Ус "" Өөрчлөлт ба усны эргэлт "" Ус хамгаалах "" Хөрс гэж юу вэ "" Олон янзын ургамал "" Нар, ургамал ба та "" Ургамлыг нөхөн үржүүлэх, хөгжүүлэх "" Ургамлыг хамгаалах "" Янз бүрийн амьтад "" Хэн юу вэ? " хооллодог "" Амьтны нөхөн үржихүй, хөгжил х "" Амьтдыг хамгаалах "" Мөөгний хаант улсад "" Амьдралын их эргэлт ".



Найз нартайгаа хуваалцах эсвэл өөртөө хадгалах:

  Ачаалж байна ...